Przejście Graniczne Lubieszyn

72-002 Dołuje

tel./fax +48 91 3118774

601-357-460/609-237-557

perfekt_ac@wp.pl

Dokumenty ESC

W dobie powszechnej informatyzacji należy pamiętać o tym, że dotyczy ona nie tylko zwykłych obywateli ale również firm oraz całych państw. Doskonałym przykładem może być system ESC, czyli po polsku System Kontroli Eksportu.

System ESC powstał w celu automatyzacji wszelkich procedur związanych z eksportem, czyli zasadniczo ma na celu usprawnić odprawy celne na graniach Unii Europejskiej. Z jednej strony celnicy mają szybki i bezpieczny dostęp do wszystkich dokumentów, zaś z drugiej pozwala osobom przewożącym towary poza granice Unii Europejskiej wysłać wszystkie niezbędne dokumenty poprzez odpowiednią stronę, bez konieczności wycieczki do urzędu, kolejek, numerków i całego tego problemu.

Ważne adresy:

Izba Celna

Dokumenty ESC to dokumenty do wywozu (oraz wywozu powrotnego) oraz procesu uszlachetniania biernego (czyli wywozu towaru w calu jego dalszej obróbki i ponownego wwozu). Dokumenty ESC służą głównie jako dowód wywozu towarów poza granice i umożliwiają szybkie i wygodne rozliczenie się, używając stawki 0% VAT z tytułu eksportu towarów.

Dokumenty ESC posiadają ustawowo ustalony, uniwersalny format zapisywany w postaci odpowiednio sformatowanego pliku XML, co pozwala na ich szybki i bezpieczny przesył wewnątrz sieci. Sieć do przesyłu tych dokumentów jest odpowiednio zabezpieczona, zgodnie z wytycznymi w sprawie bezpieczeństwa dokumentów, tak więc nikt ich nie podejrzy.

W przypadku wątpliwości lub też chęci usprawnienia całości procesu (co jakiś czas zmieniają się przepisy, format dokumentów ESC czy dochodzą nowe możliwości ich zastosowania) warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy wyspecjalizowanych agentów celnych, którzy mogą składać dokumenty ESC w naszym imieniu.


Projekt i wykonanie: Marcin Wieliński