Przejście Graniczne Lubieszyn

72-002 Dołuje

tel./fax +48 91 3118774

601-357-460/609-237-557

perfekt_ac@wp.pl

Czym jest Akcyza ?

Czym jest osławiona akcyza? W największym możliwym skrócie jest to podatek od towarów (nie usług), które są albo strategiczne dla państwa, przykładem mogą być paliwa, albo też mniej lub bardziej szkodliwe dla osób i środowiska. Bywa też, że są to towary powszechnie uważane za towary luksusowe, na przykład samochody osobowe.

W Polsce akcyzą są objęte następujące towary: energia energetyczna i wyroby energetyczne (paliwa), wyroby tytoniowe, wyroby alkoholowe oraz samochody osobowe sprowadzane zza granicy. Większość z nas pamięta o tym, że akcyza dotyczy wyrobów tytoniowych oraz alkoholi, zapominając o paliwach jak i samochodach. Jednak nim zaczniemy analizować stawki i ich wpływ na nas warto odpowiedzieć na pytanie po co jest potrzebna państwu akcyza.

Najważniejszy i najbardziej prozaiczny powód to wpływy do budżetu. Po podatku od towarów i usług (VAT), akcyza stanowi drugie źródło wpływów do budżetu (stan z stycznia 2013, R. Huterski: Dochody budżetu państwa). Dodatkowo, dzięki akcyzie państwo jest w stanie częściowo kontrolować (za pomocą zwiększania lub zmniejszania stawki podatku) ilość nabywanych towarów, co ma znaczenie szczególnie przy energii. Jednak dla zwyczajnego konsumenta najbardziej dotkliwa jest akcyza nałożona na używki, czyli wyroby tytoniowe i alkohole. Przykładowo dla papierosów jest to 31,41% maksymalnej ceny detalicznej, czyli niemal jedna trzecia ceny, zaś dla wódki jest to 4960 na sto litrów (hektolitr) alkoholu etylowego. Czyli, jako że większość wódek ma 40% zawartości alkoholu etylowego, należy 49,60zł za litr alkoholu etylowego pomnożyć przez 0,4, co daje nam 19,84zł na litrze wódki. Przy cenie litra wódki w okolicy 35zł daje to nam niemal połowę ceny. Oznacza to, że podwyżka akcyzy choćby o procent, przekłada się na podniesienie ceny wódki o około 2zł na litrze.

akcyza

Jednak najbardziej dotkliwe podwyżki akcyzy odczuwają kierowcy. Przy stawce 1565,00 zł za 1 000 litrów, czyli 1,56zł na litrze i obecnej cenie litra benzyny w okolicy 5,6zł daje to nam w przybliżeniu 27% ceny paliwa. I znów, podniesienie o jeden procent akcyzy oznacza wzrost ceny litra benzyny o symboliczne półtora grosza. Wydaje się to niewielką kwotą, jednak należy pamiętać, że cena paliwa, w odróżnieniu od ceny wódki, ma wpływ na większość cen w kraju. Dlaczego? Przyczyna jest wyjątkowo prosta, produkty należy dostarczyć z miejsca produkcji do miejsca przeznaczenia, niezależnie od tego czy są to jabłka z naszych pięknych sadów czy też kable. Co więcej, kiedy zamawiamy cokolwiek przez Internet, kurier musi dostarczyć nam tę paczkę. Aby było weselej, często bardziej skomplikowane produkty są produkowane w kilku miejscach. Przykładowo, aby zrobić dżem z wspomnianych jabłek sadownik musi je zawieźć na targ lub do zakładu przetwórstwa, zakład zaś musi zakupić słoiki (które znów do zakładu muszą zostać dostarczone), zaś na koniec gotowy produkt jest wysyłany do hurtowni i sklepów. W najbardziej oszczędnym wariancie daje to nam 3 przejazdy: jabłek do zakładu, słoików do zakładu i dżemu do sklepów. Dodatkowo dochodzi jeszcze akcyza za samochód, która na szczęście jest jednorazowa.

Podsumowując, podatek akcyzowy, mimo że naliczany jednorazowo jest jednym z tych, które mają nie tylko drugie miejsce jeśli chodzi o wpływy do budżetu ale też o nasze codzienne życie.


Projekt i wykonanie: Marcin Wieliński