Przejście Graniczne Lubieszyn

72-002 Dołuje

tel./fax +48 91 3118774

601-357-460/609-237-557

perfekt_ac@wp.pl

Agencja Celna

Przepisy celne, oraz związane z nimi przepisy podatkowe, nie należą ani do aktów prawnych szczególnie przyjaznych w lekturze, ani prostych. Dlatego też, aby pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji, oraz nie ryzykować popełnienia przestępstwa, warto wynająć agencję celną.

Agencja celna może nas reprezentować bezpośrednio (działa wtedy w naszym imieniu) albo pośrednio (działa w swoim imieniu ale na naszą rzecz). W skład agencji celnej wchodzą agenci celni. Każdy z nich jest ustawowo zobligowany nie tylko do zdania specjalnego egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez Ministra Finansów. Jednak wynik egzaminu to nie wszystko, osoby pracujące w agencji celnej muszą jeszcze cieszyć się pełnia praw publicznych, nieposzlakowaną opinią. Dodatkowo nie mogą być skazana za przestępstwa związane z oszustwami, malwersacjami, fałszerstwami, przestępstwa gospodarcze i skarbowe. Innymi słowami osoba taka musi być uczciwa, rzetelna i dobrze wyedukowana z zakresu swoich obowiązków.

Agencja celna

Do obowiązków zalicza się głównie sprawdzanie czy dany towar spełnia wszystkie normy prawne, weterynaryjne (nie wszystkie zwierzęta egzotyczne są dopuszczone do obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej) , farmaceutyczne, sanitarne, ilościowe czy ochronę rynku (np. przed podróbkami znanych marek). Dzięki jego ekspertyzie wiemy nie tylko czy dany towar możemy legalnie sprowadzić zza granicy, ale też jak wysokie cło należy zapłacić. Należy pamiętać, że każde państwo stara się chronić swoich rodzimych producentów między innymi poprzez stosowanie ceł na towary tworzone przez obcych producentów.

Dodatkowo agencja celna doradzi w sprawie akcyzy, co jest szczególnie ważne kiedy chcemy zamówić używki, na przykład niedostępny na polskich rynku koniak czy też markę cygara. Co ważne, nie tylko właściciele sklepów czy przedsiębiorcy korzystają z usług agencji celnej. Osoby prywatne często dzięki tego typu poradom są w stanie korzystnie nabyć towary takie jak samochody czy też bezpiecznie dokonywać zakupu antyków na aukcjach online.

Warto sprawdzić ofertę agencji celnej czy to jako osoba prywatna czy też jako firma.


Projekt i wykonanie: Marcin Wieliński